Borg Grzegorz

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj

Borg Grzegorz (1962-), proboszcz w Świętochłowicach

Borg grzegorz.jpg

Urodził się 11 kwietnia 1962 w Katowicach. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 20 w tymże mieście. Pochodzi z parafii św. Józefa w Załężu. W 1980 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach by studiować filozofię i teologię. Wówczas rektorem WŚSD był ks. dr Stefan Cichy (późniejszy biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej, a w latach 2005 - 2014 biskup ordynariusz diecezji legnickiej). Napisał pracę magisterską z zakresu biblistyki pt. Aktualność wskazań mądrościowych w Księdze Przysłów. Promotorem tejże pracy był ks. prof. Antoni Dreja.

31 stycznia 1987 przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa katowickiego Damiana Zimonia (obecnie Abp Senior). Przez następne osiemnaście lat pełnił funkcję wikariusza i katechety w pięciu parafiach archidiecezji katowickiej. Pierwszą parafią była wówczas budująca się parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bytomiu, mieszcząca się na Sójczym Wzgórzu na granicy Bytomia i Radzionkowa. Posługiwał tam jako katecheta, opiekun Dzieci Maryi oraz Oazy Młodzieżowej w latach 1987-1990. Najdłużej, bo aż sześć lat posługiwał w parafii Ducha Świętego w Chorzowie. Przebywał tam w latach 1990-1996, opiekując się m.in. Dziećmi Maryi oraz Oazą Młodzieżową. Następną parafią na drodze kapłańskiej ks. Grzegorza Borga była parafia św. Jerzego w Dębieńsku. W latach 1996-1999 został mianowany rejonowym opiekunem Oazy Młodzieżowej oraz opiekował się Grupą Rodziny Radia Maryja. Przedostatnią parafią przed objęciem posługi proboszczowskiej była parafia Przemienienia Pańskiego w Katowicach, przebywał tam do roku 2003. Ostatnią parafią jako wikarego była parafia św. Jadwigi na Nowinach (dzielnica Rybnika), gdzie stacjonował do końca lipca 2005 roku. Dekretem abpa Damiana Zimonia został skierowany na urząd proboszcza do parafii św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach, gdzie duszpasterzuje do dziś.

Obecnie ks. Borg zakończył generalny remont probostwa, w najbliższych planach znajduje się malowanie kościoła. Prócz kierowania parafią, ks. Grzegorz Borg jest także wicedziekanem dekanatu świętochłowickiego od 2009 roku oraz duszpasterzem ogólnopolskim aptekarzy.

Konsultor Komisji ds. Ekonomicznych II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

Bibliografia

Z dziejów Parafii Świętych Piotra i Pawła w Świętochłowicach, red. ks. Antoni Kiełbasa SDS, Świętochłowice 2008, s. 310-313.