Michalski Roman

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj

Michalski Roman (1938-), aktor, reżyser, pedagog

Michalski Roman.jpg

Urodził się 11 stycznia 1938 w Kutnie. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSTiF w Łodzi (1961). Występował na scenach Teatru Klasycznego w Warszawie, im. A. Fredry w Gnieźnie, im. W. Bogusławskiego w Kaliszu i im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Przez osiem lat pracował w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Od 1977 roku jest aktorem Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

W latach 1983-2003 wykładał na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie m.in. reżyserował przedstawienia muzyczne i prowadził warsztaty wokalno-aktorskie. Na scenach katowickiej Akademii Muzycznej i Teatru Muzycznego w Gliwicach wystawiono szereg wyreżyserowanych przez niego przedstawień, między innymi Orfeusza i Eurydykę Ch. W. Glucka, Słomkowy kapelusz Labicha, My fair lady F. Loewe, Kiss me Kate C. Portera, Pastorałki L. Schillera. Opera Haendla Xerkses w jego reżyserii, wystawiona przez studentów i absolwentów katowickiej Akademii Muzycznej, była jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w 1997 roku. Od 1983 roku był związany z teatrem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, który w 1984 roku przyjął nazwę Scaena Apicata. Już wcześniej (1982) Michalski wyreżyserował w parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Brynowie Rapsod o męce człowieczej oraz monumentalne widowisko w katowickiej katedrze pt. Ty, co jasnej bronisz Częstochowy. Z teatrem seminaryjnym zrealizował natomiast kolejne premiery (1984 – Pokutnik z Osjaku Romana Brandstaettera, 1985 – Wieczernik Ernesta Bryla, 1985 – Piłat Wojciecha Bąka, 1986 – Szaweł Wojciecha Bąka, 1989 – Inny Judasz Abelardo Castillo, 1991 – Jasełka śląskie Zdzisława Pyzika, 1992 – Pieśń o krnąbrnym Jonaszu Leona Krzemienieckiego, 1993 - Pieśń o krnąbrnym Jonaszu z nową obsadą aktorską, 1994 – Stary kościół miechowski ks. Norberta Bonczyka. Spektakle obejrzało w sumie kilkanaście tys. widzów.

W ciągu swojej kariery teatralnej zagrał blisko trzysta ról teatralnych i filmowych. Zajmował się też reżyserią i realizacją słuchowisk radiowych. W 2006 roku założył i był pierwszym dyrektorem Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim. Od 2010 roku przeszedł na emeryturę, wciąż jednak występuje na katowickiej scenie i wykłada w Studium Aktorskim. Za swą pracę był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. M.in. w roku 1993 za role Gospodarza w Weselu i Profesora w Wujaszku Wani wykreowane w Teatrze Śląskim otrzymał „Złotą maskę”. Został też odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w roku 1999 oraz Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 roku.

Bibliografia

P. Zaczkowski, Formowanie teatrem, Kwartalnik "Śląsk", R. 2002, nr 9.

Linki zewnętrzne

  • ww.teatrśląski.pl/zespol/michalski.php
  • ww.filmpolski.pl/fp/index.php/1111681
  • ww.teatry.art.pl/!rozmowy/ipwp.htm