Niechoj Konstanty

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj

Niechoj Konstanty (1903-1955), administrator parafii w Dębieńsku

Niechoj Konstanty2.jpg

Urodził się 11 lutego 1903 w Nowym Bytomiu i był synem szewca Euzebiusza i jego żony Anny z d. Machulec. Po czterech latach szkoły powszechnej i dwóch latach uczelni przygotowawczej w Nowym Bytomiu wstąpił w 1916 roku do gimnazjum w Królewskiej Hucie, gdzie 28 czerwca 1923 wraz z innymi zdał pierwszą polską maturę. Po ukończeniu studiów teologicznych na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i pięcioletnim pobycie w seminarium w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie 24 czerwca 1928.

Jako wikary pracował kolejno: w Hajdukach Wielkich (od 16 czerwca 1928), w Pszczynie (od 1 sierpnia 1931), w Szopienicach (od 5 września 1932) i w Załężu (od 20 sierpnia 1934). 12 lutego 1940 objął parafię Suszec. 15 października 1940 został mianowany administratorem parafii w Dębieńsku. Tutaj coraz częściej zapadał na zdrowiu. Po dłuższej chorobie zmarł 17 września 1955. Jego ciało spoczęło na miejscowym cmentarzu.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Konstantego Niechoja; WD 1931, nr 8-9, s. 100; F. Maroń, Nekrolog, WD 1973, nr 10-12, s. 271; J. Żurek, Ruch "księży patriotów" w województwie katowickim w latach 1949-1956, Warszawa-Katowice 2009, s. 201, 292; B. Profaska, Dzieje Dębieńska, Czerwionka-Leszczyny 1998, s. 112; J. S. Dworak, Historia parafii nowobytomskiej. Z przyczynków do historii miejscowej Nowego Bytomia , Nowy Bytom 1937, s. 160.