Październiok Ludwik

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj

Październiok Ludwik (1929-2011), proboszcz w Przyszowicach

Urodził się 13 sierpnia 1929 w Brzozowicach–Kamieniu. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, studiując jednocześnie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 29 czerwca 1954 w bazylice piekarskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

Posługę wikariacką pełnił w parafiach: św. Antoniego z Padwy w Chorzowie, Ducha Świętego w Czarnym Lesie, Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli oraz Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy w Jedłowniku. W latach 1960-1964 był rektorem - drugim z kolei - kościoła pw. św. Józefa Robotnika w Tarnowskich Górach. W znacznym stopniu przyczynił się do późniejszego usamodzielnienia się tej jednostki. Za jego bytności w Tarnowskich Górach ustalony został zasadniczy porządek nabożeństw. Wtedy też m.in. wykonano nowe tabernakulum, uzupełniono i wymieniono sprzęt liturgiczny, zainstalowano nowe ławki i inne elementy wyposażenia. Ponadto ks. Październiok pełnił obowiązki spowiednika alumnów kursu wstępnego w seminarium oraz sióstr wizytek.

1 sierpnia 1965 został ustanowiony proboszczem parafii Matki Bożej Fatimskiej w Wesołej. 1 sierpnia 1972 zaś otrzymał nominację proboszczowską w parafii św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach. W latach 1978-1987 był proboszczem w parafii św. Jana Nepomucena w Przyszowicach. Pełnił następnie funkcję spowiednika w bazylice piekarskiej oraz w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. W latach 1992-1994 był rektorem kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siemianowicach Śląskich oraz kapelanem sióstr wizytek. Następnie zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Katowicach. Zmarł 2 stycznia 2011.

Bibliografia

Zmarł ks. Ludwik Październiok, GN 2011, nr 2, (dodatek katowicki), s. 11; Z. Kocoń, Śp. ks. Kanonik Ludwik Październiok, WA 2011, nr 1-2, s. 49-50.