Stanik Janusz

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj

Stanik Janusz (1957-2005), proboszcz w Lipinach

StanikJanusz11.jpg

Urodził się 30 stycznia 1957 w rodzinie Karola i Gertrudy z d. Wojnar w Knurowie. Od 1972 roku był uczniem w Liceum Ogólnokształcącym im. Aleksandra Zawadzkiego w Knurowie. Wtedy otrzymał propozycję wyjazdu na studia do Moskwy. Jednak jej nie przyjął. Po maturze, w 1976 roku został przyjęty do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W latach 1979-1980 odbył staż pracy w kopalni „Szczygłowice" jako robotnik dołowy. W 1983 roku w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie uzyskał stopień magistra teologii z zakresu historii Kościoła. 31 marca 1983 przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1983-1986 kontynuował studia na Wydziale Teologicznym ATK w Warszawie (Studium Pastoralne w Katowicach).

Był wikariuszem w parafiach: NSPJ w Jastrzębiu Zdroju (od 30 kwietnia 1983), św. Michała Archanioła w Orzegowie (od 20 października 1985), Ducha Świętego w Bytkowie (od 31 sierpnia 1989), św. Ap. Piotra i Pawła w Świętochłowicach (od 29 sierpnia 1992), MB Uzdrowienia Chorych w Orłowcu (od 29 sierpnia 1996), MB Różańcowej w Rudzie Śląskiej (od 7 marca 1998). 29 lipca 2000 został zatwierdzony na stanowisku administratora, o od 15 listopada 2001 proboszcza w parafii św. Augustyna w Lipinach. Zmarł 7 września 2005 w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim-Wilchwach. Został pochowany w Lipinach.

Bibliografia

Schematyzm (1986-2001); J. Pawliczek, Nekrolog, WD 2005, nr 10, s. 489-490.