Szuścik Franciszek

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szuścik Franciszek (1904-1973), proboszcz w Górkach Wielkich

Urodził się 7 września 1904 w Świętochłowicach w rodzinie hutnika Tomasza i Zofii z d. Marketon. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się najpierw w gimnazjum w Żorach, a następnie w gimnazjum w Mikołowie. Egzamin dojrzałości zdał w 1927 roku. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 26 czerwca 1932 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa S. Adamskiego.

Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w parafii św. Jerzego w Rydułtowach. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Bartłomieja w Bieruniu Starym, świętych Jana i Pawła w Dębie, św. Antoniego w Dąbrówce Małej, MB Bolesnej i św. Antoniego w Rybniku, św. Antoniego w Siemianowicach, św. Pawła w Pawłowie, św. Wojciecha w Radzionkowie, św. Józefa w Krasowach, Nawiedzenia NMP w Orzeszu i Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.

W 1941 roku zdał egzamin proboszczowski. W 1943 roku pełnił krótko funkcję substytuta w parafii NSPJ w Bieruniu Nowym. Następnie tym samym charakterze duszpasterzował w parafii Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). W 1957 roku bp S. Adamski zatwierdził go tam oficjalnie na stanowisku proboszcza. W 1968 roku ks. Szuścik przeszedł na emeryturę. Zmarł 8 stycznia 1973 w Cieszynie. Został pochowany w Górkach Wielkich.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Franciszka Szuścika.