Krzyże i kapliczki przydrożne w Jankowicach Rybnickich

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj
przy kościele
przy ul. Boguszowickiej
  • krzyż przydrożny, kamienny, na cmentarzu przykościelnym;

napis: Fundator Lorenz Kuczera i żona jego Elżbieta, [data powstania] 1885.

  • krzyż przydrożny, przy ul. Boguszowickiej;

napis: Fundatorzi. Josef i Marianna Niesporek z Michalkowitz proszą o poborzny Ojcze nasz i Zdrowas Marya, [data powstania] 1905. Dodatkowo na stronach bocznych i płycie czołowej umieszczono wezwania: V. Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie. R. Żeś przez krzyż i mękę Twoją odkupiłeś świat. V. Ten sam znak krzyża na niebie będzie. R. Kiedy Pan wszystkich sądzić będzie. Któryś dla nas był ukrzyżowany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.

  • krzyż przydrożny, przy ul. Grażyńskiego;

napis: Fundatorzi upraszają o poborzny Ojcze Nasz i zdrowas Marya za duszy wczyscu cierpiący. Fundatorzi: Franciszek Wowra i żona jego Elżbieta, [data powstania] 1909.

  • krzyż przydrożny, kamienny, przy ul. Wowry;

napis: Niech będzie pochwalony Jesus Krystus. Fundator Józef Kuśka, Jan syn jego i żona jego Barbara rodzina Worina. Przechodzących prosi o pobożny Ojcze Nasz za dusze opuszczone, 1888.

  • krzyż przydrożny, przy ulicy Brzozowej;

napis na płycie bocznej: Tutaj zamordowano 10-letnią dziewczynkę Jadwigę Zimończyk z Boguszowic d.13.08.1922, napis na płycie czołowej: Upraszamy o Ojcze Nasz i Zdrowaś Marjo za dusze w czyścu.

  • kaplica leśna, w lasach na granicy Jankowic, Świerklan i Marklowic.

Znajdująca się tutaj kapliczka w latach 1992-1993 została postawiona przez Piotra Szulika. Obiekt ufundowano, jako wotum wdzięczności za uratowanie posiadanego majątku (ocalenie domu przed szkodami górniczymi kopalni "Jankowice"). Kapliczka została ozdobiona licznymi obrazkami oraz dewocjonaliami przez jej autora znalezionymi wśród śmieci wyrzuconych w lesie. Obok został umieszczony specjalny postument, na którym zawisł krzyż. W maju 2012 roku kapliczka została poświęcona przez ks. Jana Klyczkę, proboszcza parafii św. Anny w Świerklanach.

Bibliografia

Informacje własne; S. Kamczyk, Miejsce modlitwy pod starym dębem, "Tygodnik Rybnicki" 2012, nr 17 (285), s. 12; I. Salamon, Wotum w sercu lasu, "Nowiny" 2012, nr 51 (2891), s. 15.