Mucha Erwin

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mucha Erwin (1906-1968), proboszcz w Górze

Mucha Erwin.jpg

Urodził się 1 sierpnia 1906 w Świętochłowicach-Zgodzie w rodzinie Ambrożego i Katarzyny z d. Damboń. Uczył się w szkole elementarnej w Zgodzie. Następnie był uczniem gimnazjum klasycznego w Chorzowie, Pszczynie i Katowicach. Maturę uzyskał w 1931 roku. Studiował w Wilnie na Uniwersytecie Stefana Batorego i tamtejszym seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 29 sierpnia 1937 w Wilnie z rąk abpa Romualda Jałbrzykowskiego. Do wojny pracował w tamtejszej diecezji.

W diecezji katowickiej pojawił się podczas II wojny światowej. W latach 1941-1942 pracował w parafii Chrystusa Króla w Katowicach. 27 lutego 1942 skierowano go do Pstrążnej. Przez pewien czas był na froncie. Po wojnie pełnił zastępstwa jako wikary w Kochłowicach (od 13 września 1945) oraz Niedobczycach (od 15 listopada 1945). 6 września 1946 poprosił o możliwość inkardynacji do diecezji katowickiej. Decyzja odmowna (17 grudnia 1946). Następnie pracował w: Rydułtowach (od 31 sierpnia 1948), jako substytut w Ogrodzonej (od 26 sierpnia 1949) i jako kuratus w Górze (od 16 lutego 1952). 18 października 1953 zdał egzamin proboszczowski i uzyskał prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej i tytuł proboszcza (18 grudnia 1953). 20 grudnia 1957 został zatwierdzony na stanowisku administratora parafii w Górze. Zmarł 27 stycznia 1968 w Pszczynie. Pogrzeb odbył się 1 lutego i pochowany został na cmentarzu w Górze.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Erwina Muchy; Schematyzm 1955-1970.