Parafia Chrystusa Króla w Golejowie

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj
Golejow1.jpg
Golejow2.jpg

Pierwsze wzmianki o istnieniu miejscowości pochodzą z XIII wieku. Golejów został przyporządkowany do rybnickiego kościoła Najświętszej Maryi Panny. Następnie osada znalazła się w strukturach parafii Matki Boskiej Bolesnej. Ze względu na dużą odległość - 7 km - mieszkańcy Golejowa, Grabowni i Ochojca podjęli decyzję o budowie własnego kościoła w Golejowie. Jej początek opóźniły spory dotyczące własności gruntów. Ostatecznie do porozumienia doszło 25 września 1925, dzięki interwencji kapelana Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku, ks. Franciszka Wieszoka. Ofiarodawcami gruntów, przy drodze prowadzącej z Golejowa do Grabowni byli Jan Paprotny i Wilhelm Niewelt. 29 września t.r. powstało Towarzystwo Budowy Kościoła, które zajęło się zbiórką pieniędzy. W maju następnego roku kuria biskupia wydała pozwolenie na rozpoczęcie budowy. 11 września został wydany dekret pozwalający na zamieszkanie w Golejowie oraz prowadzenie budowy kościoła ks. Kasprowi Reginkowi.

Budowa kościoła i jego wystrój

Do prac budowlanych przystąpiono w lutym 1926 roku. Kościół wzniesiono i otynkowano w przeciągu 4 miesięcy. Autorem projektu kościoła został Andrzej Reginek z Królewskiej Huty, który też czuwał nad postępem prac. Wszystkie rysunki oraz obliczenia wykonał Henryk Balicki z Siemianowic. Sprawami murarskimi zajmował się mistrz murarski Alfons Majnusz z Golejowa, natomiast robotami ciesielskimi Ignacy Krokier z Grabowni. 10 października 1926 kościół został poświęcony przez ks. Tomasza Reginka.

Starania o utworzenie osobnej parafii rozpoczęły się w styczniu 1926 roku. Mieszkańcy Golejowa, Grabowni i Ochojca wraz z naczelnikiem gminy Teodorem Mierką i Zarządem Kościelnym rybnickiej parafii, wystosowali pismo do kurii diecezji katowickiej z prośbą o utworzenie parafii oraz przydzielenie duszpasterza. Kanonicznie wspólnota została erygowana 28 maja 1957. Jej pierwszym administratorem, a następnie proboszczem został ks. Jan Grzonka.

Ołtarz główny pw. Chrystusa Króla został ufundowany przez Pawła Sztwiertnię, a wykonany w 1926 roku przez Ludwika Konarzewskiego z Istebnej. W środkowej części nastawy ołtarza nawy głównej został umieszczony obraz Chrystusa Króla, namalowany przez malarza Jana Wałacha z Istebnej. Po obu stronach malowidła znajdują się figury św. Apostołów Piotra i Pawła, natomiast na szczycie ołtarza została umieszczona drewniana rzeźba św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus. W kościele znajdują się ponadto figury Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Floriana, św. Judy Tadeusza, św. Barbary oraz Matki Boskiej Fatimskiej.

Kapliczki i krzyże przydrożne

Proboszczowie

Bibliografia

Katalog Archidiecezji Katowickiej, cz.II, Katowice 2005; I. Szulc, Dzieje duszpasterstwa parafii Chrystusa Króla w Golejowie (1926-2001), mps, Biblioteka WTL UŚ, Katowice 2003; Straty wojenne. Zabytkowe dzwony utracone w latach 1939-1945 w granicach Polski po 1945, t. 3 województwo śląskie, cz. 1 diecezja katowicka wraz z częścią diecezji częstochowskiej, opr. P. Nadolski, Katowice 2008, s. 130-131; A. Szostek, Odwiedź naszą Kalwarię. Parafia pw. Chrystusa Króla w Golejowie, GN 2004, nr 47, (dodatek katowicki), s. 8.