Woźnik Adam

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj

Woźnik Adam (1927-1988), proboszcz w Radoszowach

Woznik Adam.jpg

Urodził się 22 lipca 1927 w Pszowie. Był synem urzędnika kopalnianego Huberta i Anny z d. Berdesińska. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Pszowie. Po jej ukończeniu pomagał matce w prowadzeniu gospodarstwa. W 1944 roku został powołany do wojska niemieckiego, ale nie wypełnił rozkazu i musiał ukrywać się do końca okupacji hitlerowskiej. Po zakończeniu II wojny światowej pracował krótko w kopalni. Następnie uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Rybniku oraz w Liceum dla Dorosłych w Katowicach. W czerwcu 1950 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po zlikwidowaniu tego Wydziału przez polskie władze komunistyczne, od 1954 roku kontynuował naukę w ramach studium domesticum w seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1955 krypcie Katowickiej Katedry z rąk bpa Z. Golińskiego.

Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w rodzinnej parafii Narodzenia NMP w Pszowie. Następnie jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu, św. Michała Archanioła w Michałkowicach, św. Marii Magdaleny w Cieszynie, św. Józefa w Chorzowie, Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Tychach i NSPJ w Koszęcinie. W 1966 roku został mianowany wikariuszem adiutorem, a dwa lata później administratorem w parafii św. Barbary w Górze. W 1970 roku otrzymał nominację na członka Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Sakralnej oraz Kierownika Kursu Szkoleniowego dla Organistów.

W czasie I Synodu Diecezji Katowickiej był członkiem Komisji Liturgicznej – Podkomisji Muzyki i Śpiewu Sakralnego. W kwietniu 1980 roku bp H. Bednorz mianował go wikariuszem-ekonomem, a dwa miesiące później proboszczem w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach. Od 1980 roku był przewodniczącym Komisji Muzyki Sakralnej. W czerwcu 1982 roku otrzymał nominację na wikariusza-ekonoma, a trzy miesiące później proboszcza w parafii św. Jacka w Radoszowach. Zmarł 24 kwietnia 1988 w Radoszowach i tam został pochowany.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Adama Woźnika; Schematyzm (1970-1986); Myszor, Historia diecezji, s. 439.