Encyklopedia leków i suplementów

Botox – czym jest, leczenie, objawy, skutki uboczne

W 1978 r. w pierwszym badaniu klinicznym zastosowano najsilniejszą na świecie neurotoksynę Botulinum.

skutki uboczne - botox

Botox przeszedł długą drogę od swojego pochodzenia jako leczenie korygujące dla skrzyżowanych oczu. Na początku, niewielu lekarzy wiedziało, że leczenie nadpobudliwości mięśni przez Botox może mieć wiele zastosowań.

Pod koniec lat 90-tych Botox zyskał sławę jako wielki reduktor zmarszczek. Do dziś Botox jest najbardziej znany z zastosowań kosmetycznych.

Jednak naukowcy i lekarze nadal znajdują nowe zastosowania w tym specyficznym leczeniu. Nowe zabiegi wahają się od zwolnienia z migreny do kontrolowania skurczów pochwy.

Będziesz zaskoczony odkryciem pięciu ukrytych korzyści płynących z Botox. Zbadajmy niektóre z nich!

1. Chroniczna migrena Ulga

W Stanach Zjednoczonych ponad 37 milionów ludzi cierpi na przewlekłe migreny. Jest to osłabiająca dolegliwość, która trzyma ludzi z dala od pracy i rodziny.

Istnieje wiele różnych rodzajów migreny i wyzwalacze mogą być różne dla każdego.

Typowo kobiety kaukaskie, w wieku 35-55 lat, najczęściej cierpią.

W miarę pojawiania się objawów ważne jest udokumentowanie możliwych wyzwalaczy. Rozpoznawanie wzorów może być użytecznym sposobem zapobiegania przyszłym migrenom.

W 2010 r. FDA zatwierdziła Botox do wstrzykiwania domięśniowego jako profilaktyczne leczenie migreny.

Korzyści z Botoksu obejmują zapewnienie ulgi w przypadku migreny poprzez wywołanie rozluźnienia mięśni.

Leczenie

Zazwyczaj lekarze zalecają zabiegi raz na trzy miesiące. Wstrzykną małe dawki w kilku miejscach na twarzy i szyi:

Typowe miejsca wstrzyknięć migreny:

 • Mostek na nosie.
 • Świątynie
 • Czoło
 • Szyja
 • Górny

Wywołanie paraliżu mięśni w tych kluczowych obszarach okazało się skuteczne. Korzystanie z Botox również zwolnił wielu cierpiących na migrenę zależność od leków przeciwbólowych. Po wstrzyknięciu może minąć od 10 dni do dwóch tygodni, aby odczuć ulgę.

2. Pocenie się

Dla tych, którzy cierpią na nadpotliwość lub nadmierne pocenie się pod pachami, Botox może być mile widzianym zabiegiem. Nadmierne pocenie się jest wstydliwym zaburzeniem, którego nawet bardzo silne antyperspiranty nie są w stanie kontrolować.

W 2004 r. FDA zatwierdziła Botox do stosowania w leczeniu pocenia się pod pachami.

Botox ma zdolność do tymczasowego blokowania substancji chemicznej, która aktywuje nasze gruczoły potowe. Zabiegi są skuteczne niemal natychmiast, a powtarzające się wizyty są potrzebne co siedem do 16 miesięcy.

Ale skąd znasz różnicę między potliwością a nadpotliwością?

Rozpoznanie hiperhydrozy jest ważnym pierwszym krokiem do poszukiwania leczenia.

Ile razy dziennie martwisz się o pocenie?

Czy nadmierne pocenie się wpływa na Twoją pracę lub życie towarzyskie?

Czy wypróbowałeś każde leczenie bez recepty bezskutecznie?

Jeśli okaże się, że Twoje odpowiedzi są zgodne z tą diagnozą, powinieneś rozważyć leczenie Botox. Korzyści z Botox są sprawdzone w czasie i pokazują niewiele do braku długoterminowych skutków ubocznych.

Przed każdą procedurą ważne jest, aby znać pytania które należy zadać. Należy upewnić się, że lekarz jest licencjonowany i doświadczony. Ponadto, poproś, aby zobaczyć “przed i po” zdjęciach rzeczywistych pacjentów, których leczą.

3. Nietrzymanie moczu (nadpobudliwość pęcherza)

Dla kobiet z nietrzymaniem moczu Botox okazał się bardziej skuteczny niż wszczepione urządzenia do stymulacji nerwów.

Nagłe nalegania, by udać się do łazienki i częste wycieki powstrzymują wiele kobiet przed życiem w najlepszym wydaniu. Zarówno Botox jak i InterStim są skuteczne w zmniejszaniu epizodów nietrzymania moczu. Jednakże, w porównaniu głową do głowy, Botox zmniejszył cztery dzienne potrzeby średnio w porównaniu z InterStim trzech.

Neurotoksyna jest wstrzykiwana do pęcherza i bezpośrednio rozluźnia nadpobudliwe mięśnie.

Problemy z nietrzymaniem moczu mogą wynikać z ciąży, porodu i menopauzy.

W czasie ciąży rozszerzająca się macica wywiera dodatkowy nacisk na pęcherz. Zwieracz pęcherza jest zaworem u podstawy pęcherza, który kontroluje uwalnianie moczu do cewki moczowej. Dodatkowy nacisk na pęcherz sprawia, że trudno jest utrzymać mocz w środku i powoduje przypadki nietrzymania moczu.

Po porodzie wsparcie mięśni w organizmie wewnętrznym osłabia się. Mięśnie dna miednicy są zmęczone i zestresowane. Również proces porodu może uszkodzić nerwy w pęcherzu.

Wstrzyknięcie Botoksu pomaga odczulić nadaktywny pęcherz, a wszystko to w celu przekwalifikowania pęcherza, aby kontrolować wydalanie moczu.

4. Spazmy pochwy

Dla wielu kobiet seks może być bolesnym procesem. Wielu twierdzi, że ich pochwa jest zbyt ciasna lub zbyt mała. W wielu przypadkach przyczyną może być skurcz pochwy zwany pochwowym pochwyizmem.

Vaginismus jest nieprawidłowym stanem, który powoduje poważne skurcze mięśni pochwy.

Ten warunek może sprawić, że odbycie stosunku płciowego lub niemożność przeniknięcia do organizmu jest bardzo bolesne. Podczas stosunku, niektóre kobiety mają skurcze ścian pochwy, które uniemożliwiają wejście.

Wstrzyknięcie botoksu do tkanki mięśniowej rozluźnia nadpobudliwe mięśnie. Zabieg ten okazał się skuteczny w odstępach co dwa do sześciu miesięcy.

Dla wielu kobiet, pochwy skurcze wpłynęły na ich relacje osobiste. Tylko dwa kolejne zabiegi mogą pozwolić sobie na ulgę przy normalnej penetracji.

Istnieje wiele mitów botoksu, które mogą powstrzymać Cię od pomocnych zabiegów. Znajomość faktów jest jedynym sposobem, aby poczuć się pewnie w leczeniu.

5. Skrzyżowane oczy

Strabizmus to medyczna nazwa dla skrzyżowanych oczu. Leczenie tego warunku było oryginalne użycie Botox, ale bardzo niewiele osób zna to pochodzenie.

Po odrętwieniu kropel do oczu, specjalista umieści specjalną igłę bezpośrednio w mięśniu oka. W przypadku, gdy wybrana jest właściwa lokalizacja, podawana jest dawka 0,1 ml. Ekspert odczeka 30 sekund przed usunięciem igły, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się toksyny w oku.

Botox może również pomóc zmniejszyć przewlekłe skurcze powiek. Każde oko ma sześć mięśni, z których dwa poruszają oko w bok, ciągnąc je w przeciwnych kierunkach. Jeśli jeden mięsień ulegnie osłabieniu, oko może zostać wyrwane z linii prostej. To powoduje, że oko wydaje się leniwe.

Czym jest BOTOX?

BOTOX, toksyna wykonana z bakterii Clostridium botulinum, może tymczasowo sparaliżować określone mięśnie, co sprawia, że jest to świetna opcja leczenia nie tylko zmarszczek, ale i wielu schorzeń.

W rzeczywistości, dopiero na początku lat 90-tych XX wieku BOTOX stał się popularny ze względu na swoje właściwości zmniejszające zmarszczki.

SPRZEDAŻONY: BOTOX do nadmiernego pocenia się

Niekosmetyczne zastosowania dla pudełek typu BOTOX

BOTOX na migreny, zaburzenia widzenia i więcej

Od lat 60. naukowcy odkryli, że BOTOX może leczyć wiele schorzeń. BOTOX jest powszechnie stosowany w leczeniu:

 • Zaburzenia ruchowe, takie jak dystonia szyjna
 • Zaburzenia widzenia, takie jak skrzyżowane oczy.
 • Skurcze oczu
 • Migreny
 • Skurcze pęcherza moczowego
 • Nadmierne pocenie się

Oprócz powyższych zastosowań dla BOTOX, lekarze mają nadzieję rozszerzyć swoje zastosowania dla innych schorzeń, w tym leczenia bólu stawów.

Jak działa BOTOX?

Jeśli zaleci to lekarz, zabieg zostanie wykonany przez specjalistę medycznego, zazwyczaj w gabinecie lekarskim.

BOTOX zostanie wstrzyknięty do tkanki mięśniowej. W miarę upływu czasu blokuje sygnały z nerwu do mięśnia, co ostatecznie powstrzymuje mięsień przed skurczem.

Zazwyczaj trwa to wszędzie od 24-72 godzin, a korzyści płynące z BOTOX mogą trwać do kilku miesięcy.

Efekty uboczne pudełka typu BOTOX

Jak w przypadku każdej formy leku, BOTOX przenosi pewne skutki uboczne, w zależności od konkretnego stanu, w jakim jest leczony. Te skutki uboczne mogą obejmować:

Dodaj komentarz